Тениската на Диего Марадона от легендарния четвъртфинал на Световното първенство по

...

Фланелката на Марадона от Божията ръка вече е най-скъпият спортен артикул в света

Тениската на Диего Марадона от именития четвъртфинал на Световното състезание по футбол през 1986 година, когато Аржентина побеждава Англия с 2:1, бе продадена за 9,3 млн. $. Аукционната къща Sotheby`s организира онлайн търг за фланелката, носена от аржентинската звезда, когато вкарва гола, прочут като " Божията ръка ". Постигната цена трансформира дрехата в най-скъпия спортен колекционерски продукт, продаван в миналото. Новият й собственик остава неизвестен.

Марадона носи емблематичната фланелка с номер 10 по време на четвъртфинала на Мондиала през 1986 година в Мексико сити. Той отбелязва и двете попадения във вратата на съперника. Те остават едни от най-забележителните голове в историята на футбола.

Шест минути след началото на второто полувреме 25-годишният тогава Марадона извежда Аржентина напред в резултата - изпраща топката в мрежата, но с ръка - точно това е попадението  " Божията ръка ". Всъщност самият футболист го назовава по този начин.

Само четири минути по-късно той отбелязва и втори гол, като дриблира с топката около съвсем целия британски тим, преди да я вкара във вратата на Питър Шилтън. Този гол е избран през 2002 година за „ Гол на века “ в анкета на ФИФА.

Аржентина печели, а след края на дуела голмайсторът разменя тениската си с тази на британския полузащитник Стив Ходж. Самият Ходж споделя, че фланелката има „ надълбоко културно значение за футболния свят и аржентинското население “ и в продължение на близо две десетилетия тениската бе изложена в Националния футболен музей на Англия. През годините някогашният халф отказваше да я продаде, твърдейки, че има сантиментална стойност за него.

Марадона е считан от мнозина за най-великия състезател на всички времена. Футболната легенда умря през ноември 2020 година на 60-годишна възраст. След като Sotheby`s разгласи търга предишния месец, околните на Марадона показаха подозрение, че синята фланелка е същата, която аржентинецът носи през втората половина от историческия мач.

Аукционната къща обаче съобщи, че е използвала технологията за фотосъпоставяне, с цел да разпознае " безапелационно " тениската като носена и при двете попадения, като експертите  " преглеждат неповторими елементи за разнообразни детайли на продукта, в това число кръпка, линии и номерация ".

Досега върхът за най-скъпо продаден колекционерски състезателен продукт държеше манифестът, който поставя началото на актуалното олимпийско придвижване. През 2019 година покупател заплати 8,8 милиона $, с цел да го има. Преди това рекордът за най-скъпо продадено спортно облекло бе на фланелка на бейзболиста Бейб Рут Ню от Йорк Янкис, която бе продадена за 5,64 милиона  долара през 2019 г.
Източник: boulevardbulgaria.bg